Třída 6.B

Třídní učitelka: Mgr. Jana Matušková

E-mail: matuskova@zscernahora.cz

Počet žáků ve třídě: 16 (8 dívek, 8 chlapců)

 

Aktuality:

10. - 11. června 2023 - You Dream We Run 

12. června 2023 - fotografování tříd

19. června 2023 - třídnická hodina (od7:15)

23. - 24. června 2023 - třídní výlet do Moravského krasu

26. června 2023 - klasifikační porada za 2. pololetí

26. června 2023 - přijetí nejlepších žáků starostkou Černé Hory

28. června 2023 - sportovně-branný den

29. června 2023 - hospodářský den

29. června 2023 - běh do schodů

30. června 2023 - předání vysvědčení za 2. pololetí, ukončení školního roku 2022/2023


 

Červen na zahradě

Plejeme, okopáváme, zaléváme. Sbíráme borovicové šišky a doplňujeme je do senzorického chodníku. Uklízíme papírky a obaly od lízátek a bonbónů, které tu zůstaly po Dětském jarmarku. Pozorujeme život rodící se v rybníčku. Částečně sklízíme. Vlastnoručně vypěstované ředkvičky chutnaly tak nějak jinak - líp! 

Ronja, dcera loupežníka

V brněnském divadle Radost jsme zhlédli dramatické zpracování slavného příběhu Astrid Lindgrenové o síle přátelství. Moc se nám to líbilo. 

Projektový den

V pátek 2. června 2023 jsme měli možnost vyzkoušet si různé činnosti - 3D tisk, tvorbu bublin, výrobu hudebních nástrojů, florbal, fotbal, silový trojboj, vaření světových jídel i malování mandal. 

Kdo se přihlásil na ruční práce, odcházel lehce frustrovaný, protože zjistil, že je to pěkná makačka. Takže klobouk dolů před všemi maminkami, babičkami, tetičkami a prababičkami (muže nevyjímaje), kteří šití, drhání, pletení nebo háčkování ovládají. Nám se podařilo nevypíchnout si oko, taky dobrý začátek. yes

Dětský jarmark

Děkujeme všem, kdo si ve čtvrtek 1. června 2023 u (nejen) našeho stánku koupil nějakou drobnost a podpořil tím naši školu. Díky vaší štědrosti přispěla naše třída 10 000,- Kč. 

Věliké poděkování patří i Verči, Maki, Káti, Esti a Sašovi, kteří se zdatně ujali prodeje, a Štěpovi, který je svými opakovanými nákupy nenechal zahálet. winkheart 

Třídní ostrov II

Jak se dostat na nás třídní ostrov? Kdo si troufá být kapitánem? Můžeme si navzájem důvěřovat? Budeme schopní si dostatečně pomoct, abychom náročnou cestu plnou nástrah zvládli všichni? Mnoho otázek, na které už známe - díky preventivnímu programu ve SVČ Lužánky v Brně - odpovědi.  

Pizza Day

"So, the dough is ready. What shall we put on top?"

Rozhovor o přípravě pizzy jsme v hodině angličtiny zvládli, tak proč si ji skutečně neupéct? Jen ten originální recept Dana a Štepána jsme raději nezkoušeli. wink

Množení a přesazování pokojových rostlin

Z dnešní hodiny praktických činností si každá z nás odnesla minimálně jednu vlastnoručně zasazenou pokojovku. Dozvěděly jsme se, jak se rostliny nejčastěji množí nebo jak poznáme, že je potřeba pokojovku přesadit.  

A protože jsme pilné, okopaly jsme a vyplely záhony, vyjednotily jsme ředkvičky a zalily. 

Pracůvkám zdar! yes

Pozvánka na Dětský jarmark

Těšíme se na vás 1. června.

Origami

Seznámily jsme se s japonskou technikou skládání papíru a pokusily se vytvořit jeřába, symbol dlouhověkosti. 

Výchova ke zdraví

Co se kouření týče, my máme jasno!

Atletické závody

Celé album zde: https://drive.google.com/drive/folders/1V-Pav1oGu4M8Gk_hrT2qKVhXY7sSzH_K?usp=share_link

Filmový večer ve škole a přespávačka

Tak na toto jsme se hodně těšili. Pravda, ty filmy tam byly jaksi navíc. Prioritou pro nás bylo společně se navečeřet a nasnídat, zahrát si hry, povykládat, přespat ve třídě, projít si v noci ztichlou a ztěmnělou školní budovu. Moc jsme toho nenaspali, i přesto jsme v pátek v hodinách velmi slušně fungovali. Paní učitelka na tom byla mnohem hůř! cool

Faraoni

Jak bychom vypadali ve starověkém Egyptě? Už to víme!

"Walk like an Egyptian."

Šití z filcu

Na záhoncích zaseto, počasí nic moc, a tak jsme se vrhly na šití. Učíme se stříhat podle vzoru, navlékat jehlu, našívat korálky. Ty rychlejší už zvládly i smyčkový steh. Pokoušíme se vytvořit malé perníčky z filcu. 

Zeměpisná přednáška o Amazonii

Na více než 2 vyučovací hodiny jsme se alespoň virtuálně přenesli do horké, po všech stránkách dobrodružné Amazonie. O tom, že jsme dávali bedlivý pozor, svědčí les rukou při závěrečných soutěžních otázkách.

Děkujeme manželům Motani za skvěle připravenou přednášku.

Sandwich Day

V angličtině probíráme jídlo. To je moc fajn téma. Abychom si přiblížili anglickou kuchyni, připravili jsme troje klasické sendwiče - tuna and egg sandwiches, ham and cheese sandwiches a cucumber sandwiches. Každý z nich si našel svého fanouška.  Nechyběl ani pravý anglický čaj s mlékem.

Delicious! 

Výchovný koncert skupiny Réva

Páteční vyučování nám zpříjemnil koncert cimbálové muziky Réva ze Zlína. Hudebníci dokázali, že umí zahrát úplně všechno. Slyšeli jsme lidové a folkové písničky, klasickou skladbu, jazz, swing, muzikálovou melodii, filmovou píseň i skladby poprockových skupin Queen nebo Imagine Dragons. 

Na víkend jsme odcházeli skvěle naladěni. Děkujeme!

Jarní úklid okolí školy

Konečně venku! Pustili jsme se do úklidu okolí školy a šlo nám to pěkně od ruky.    

Jarní setí

A jsme zpátky na zahradě! Vyplely jsme záhony a osely je ředkvičkou, hráškem, polníčkem a mrkví. 

Taky průběžně dokumentujeme, jak se doma daří našim minizahrádkám. 

Dopravní soutěž

Prokázali jsme své znalosti první pomoci a dopravních předpisů a předvedli svou zručnost v jízdě na kole. Bety si vybojovala 2. místo v kategorii mladších žáků a žákyň.

Blahopřejeme. yes

Video pro Halberstadt

Natočili jsme video pro 6.B z partnerské školy v německém Halberstadtu. Chcete ho vidět? Přijďte 24. dubna na schůzky SRPŠ. laugh

PS: Hollywood se zatím neozval. 

Setí nanečisto

Počasí nám zatím neumožňuje pracovat na zahradě, a tak jsme si naše miniaturní "zahrádky" osely nanečisto řeřichou, ředkvičkami a hráškem. Taky jsme si vysvětlily rozdíl mezi setím a sázením. 

Moc slova

Absolvovali jsme preventivní program "Moc slova". Jeho cílem bylo porozumět síle a významu slov jako takových a uvědomit si dosah těch negativních. Učili jsme se sdělit kritiku neurážlivým, povzbuzujícícm způsobem. Zaměřili jsme se na bolestivý vliv lží, pomluv a vulgarit. Mnohé jsme si uvědomili. Prostě téma relevantní pro kohokoliv v kteroukoliv dobu.

Přemýšlíme o sloganu programu: "Změň slova, změň svůj svět!"

Easter 2023

Ještě máme v živé paměti velikonoční aktivity z loňského roku, kdy jsme na školní zahradě hledali otázky a pomocí internetu i odpovědi a kouleli jsme vejce. Letos nám počasí moc nepřálo, a tak jsme zůstali ve třídě a soutěžili jsme ve znalosti jarní slovní zásoby, prostřednictvím videa jsme se seznámili s několika dalšími velikonočními tradicemi (hot cross buns, Easter bonnet, egg tree) a taky jsme hledali velikonoční zajíčky. 

Happy Easter to everyone!

Kvetou!

Cibuloviny, které jsme sázely na podzim, rozkvetly. Jupííí!

Jarní dekorace

Vytvořili jsme travňáky a osázeli jsme si vaječné skořápky řeřichou. Teď nezapomenout rosit. Uvidíme, co z našich výtvorů vyroste. 

Tvořivá dílnička

Veru, Niki, Kiki a Maki se zúčastnily tvořivé dílničky, kde pod vedením paní učitelky Krajíčkové pomáhaly vytvářet krásné, částečně upcyklované dekorace na Dětský jarmark.

Díky za váš čas i práci, děvčata. heart

Školní turnaj v basketbalu

Kiki, Niki, Maki, Esti, Veru, Míša a Bety vytvořily tým a ve školním kole basketbalového turnaje nedaly svým o rok starším spolužačkám nic zadarmo, o čemž svědčí prohra o jeden bod.

Ondrovi velké poděkování za to, že jako jediný hájil po boku "áčáků" barvy Bebéček ve hře mladších žáků.

Všem - bravo! yes 

Matematický klokan

V pondělí 20. března 2023 se téměř celá škola (2. - 9. třídy) zúčastnila mezinárodní soutěže Matematický klokan. Soutěž vznikla ve Francii, probíhá již více než 30 let a je organizována v 65 zemích po celém světě. Jejím cílem je představit matematiku jako zábavnou disciplínu.  

U Bebéček se nejlíp vedlo Štěpovi, Danovi, Matymu a Káti. 

Blahopřejeme. yes

 

Ojo de dios

Upcyklujeme, pokračujeme v zužitkovávání zbytků různých přízí a vytváříme "boží oči", duchovní ochranné předměty typické pro Mexiko a státy Střední a Jižní Ameriky. Zájem projevili i kluci, což nás těší.

Maki by se tkaním mohla živit. wink 

Ponožkový den

21. března se připomíná Světový den Downova syndromu. I my jsme děti trpící tímto postižením podpořili a ještě jsme si užili spoustu legrace.

Prezentace WOL

Páteční šestá hodina, poslední hodina před jarními prázdninami. Zástupci Word of Life nás přišli pozvat na jejich letní tábor. Připravili si pro nás i spoustu her a soutěží. My je na oplátku rozparádili natolik, že se jim nechtělo odejít. 

Absolutely fantastic job, "Bíbíz"! wink

Dánská srdce

Trénujeme pletení tradičních skandinávských dekorací. wink

Černohorský skokan

Luky zazářil ve skoku vysokém a zaskočil si v kategorii mladších žáků pro stříbro. 

Blahopřejeme! yes

Okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce

Kuba zabojoval v okresním kole Olympiády v anglickém jazyce. Sice to "necinklo", ale rozesmál zkoušející komisi a z Blanska jsme odjížděli s dobrým pocitem. 

Well done! yes

Valentýnská diskotéka

Dance with me and be my Valentine because I love you. Oh yeah! kiss

Školní kolo Olympiády v anglickém jazyce

Kuba, Maty a Jirka nás reprezentovali ve školním kole Olympiády v anglickém jazyce. V kategorii 6.- 7. tříd si nakonec Jirka vybojoval nádherné 3. místo a Kuba úžasné 2. místo a zastoupí naši školu v okresním kole této soutěže.

Well done, boys. You´re the champs!!! yes

Hrdá škola - Crazy Hair Day

Den šílených účesů nás pobavil. Makina kreace byla dokonce vyhlášena mezi pěti nejlepšími.

Valentine´s Post

Nejvíc valentýnek od nás dostane učitel. My se prostě rádi učíme. laugh  

Happy Valentine´s Day! heart

Vzhůru do 2. pololetí. Hodně zdaru, Bebéčka. heart

Divadelní představení 9.B

Deváťáci si každoročně připravují pro prvňáčky divadelní představení. My jsme zkoukli generálku 9.B, která secvičila pohádku o Sněhurce a 7 trpaslících. 

Na jakém příběhu se za necelé tři roky domluvíme my? cool

Zimní čepice 

Zbytky příze, roličky od toaletního papíru, nůžky a trochu zručnosti, nic jiného jsme nepotřebovaly. Než nás Paní Zima definitivně opustí, máme o uši v teple postaráno. wink

Zeměpisná olympiáda

Niki, Kiki, Maki a Ondra se zúčastnili školního kola Zeměpisné olympiády. 

Díky za iniciativu. yes

Hrdá škola - Den dvojčat

Poštěstilo se nám mít dvojče alespoň na jediný den. 

Chov drobného zvířectva

Velká pochvala všem prezentujícím i publiku. Pečlivě připravené referáty, spousta zvídavých dotazů, které šly do hloubky, a schopnost prezentujících doplňující otázky zodpovědět. 

Značka ideál! yes

Alternative School

Výstupem 0. lekce je souvislý text o alternativní škole dle našich představ. A tak vznikla škola, kde se žáci učí zahradničit, škola pro věčné opozdilce, škola pro ty, kteří nesnášejí školu. Nechybí škola zaměřená na zkoumání přírody, škola, jejímž hlavním předmětem je sport, anebo škola, kam se žáci chodí vyspat. Většina z nás by ocenila, kdybychom si mohli vybrat, jaké předměty chceme studovat. Na druhou stranu, ve všech navržených školách existují jistá pravidla, kterými se žáci musí řídit. 

School, school, school is fun for us all.  

Zelenina

Díky referátům o různých druzích zeleniny už víme, která chilli paprička je nejpálivější, kde hledat medvědí česnek, odkud pochází dýně nebo k čemu se ve středověku používal bambus. 

Wish Tree

V hodině anglického jazyka jsme si zkusili formulovat, co od roku 2023 očekáváme. Vznikl tak "WISH TREE" čili "STROM PŘÁNÍ". Kéž se nám všechna splní!

Kouzelné a poklidné vánoční svátky a rok 2023 plný příjemných setkání a splněných snů.

Bye to 2022

Poslední školní den roku 2022 jsme zahájili všichni společně u stromečku. Školní sbor nám zazpíval několik vánočních písniček a my mu zdatně přizvukovali. 

Nemohli jsme se dočkat dárků. Všem Ježíškům za ně děkujeme. Koho o dárek poprosit v jiných zemích, ví nejlépe Markéta a Lukáš. 

A pak už jsme se cpali vynikajícím cukrovím a pěli a trsali. Na celé čáře vítězila Shakira a Sebastian.

Waka waka. Pěkné svátky všem.

 

Christmas Sweater Day

Santové, Grinchové, sobi, tučňáci, vločky, vánoční hvězdy, santovské čepice, dárky, vločky, sníh, sáně. Nechybělo nic kromě 5 Bebéček. Myslíme na ně, ať jsou brzy fit.

Ho, ho, ho!!!

Christmas project

V angličtině jsme si vytvářeli šanon se spoustou vánočních slovíček a společně jsme vymýšleli všetečné otázky.

"Star, does it hurt when you fall? What do you do during the day?"

"Snowman, are you cold in winter? Are you scared of rabbits?"

"Stocking, do you stink? Do you have a present for me inside you?"

"Candy cane, how much sugar do you have inside you? Do you like lollipops?"

Výstava betlémů a filmové představení

V předvánočním čase jsme si užili i výstavu betlémů v Muzeu regionu Boskovicka a novou filmovou pohádku Princ Mamánek.

Výroba vánočních ozdob

V teoretické části hodiny praktických činností jsme díky práci s internetem samy zjistily, co je to studený porcelán a z čeho se skládá. Dvě ze tří hlavních složek - škrob a jedlou sodu - jsme prozkoumaly trochu blíž. A pak už jsme tvořily. 

Dopisy Ježíškovi

Pojistili jsme se a napsali Ježíškovi. A víte, že nám hned odepsal? mail

Škola není nuda 

V pátek 9. prosince 2022 škola nuda rozhodně nebyla, mohli jsme totiž vyzkoušet své rodiče. Připravili jsme si pro ně krátké ukázky toho, co jsme se za 1. čtvrtletí naučili, a zrovna jsme otestovali, jestli dávali pozor. 

Bylo to moc příjemné předvánoční setkání. Nemohlo by být častěji? Třeba každý týden??? laugh   

Christmas with Maddy

V hodině angličtiny nám Maddy Rasmussen z Minessoty vyprávěla o tom, jak se slaví Vánoce ve Spojených státech. Zopakovali jsme si i základní slovní zásobu. Na závěr jsme Maddy vybavili vánočními přáními, aby si měla v letadle na cestě zpět domů co prohlížet.

Merry Christmas, Maddy.

Pomazánka a pečení z listového těsta

Výjimečně jsme nechaly hrábě a motyčky stát v koutě a v praktických činnostech jsme připravily občerstvení pro blížící se předvánoční besídku pro rodiče. Bude to síla! wink 

Čertovská škola

5. prosince od nás můžete čekat ďábelské pracovní tempo a andělské chování. devilangel

Škola  nuda

Zveme všechny rodiče i prarodiče na předvánoční besídku, na níž předvedeme, co jsme se za 1. čtvrtletí naučili.

Těšíme se a POZOR! budeme vás zkoušet. cool

Advent je tu

Přejeme všem žákům 6.B i jejich rodičům, prarodičům, sourozencům, tetičkám, strýčkům, brantrancům, sestřenicím a domácím mazlíčkům klidný advent plný rozechvělého těšení se na Ježíška a jeho nadílku.

Krabice od bot

Za zpěvu písniček s vánoční tematikou jsme vlastnoručně naplnili, zabalili a vyzdobili 2 velké krabice, které jsme pak odevzdali na černohorské radnici. Ať dárky potěší! heart

"... v balicím papíru Vánoce na míru..."

Thanksgiving Day

Občas nám velmi prospěje zastavit se a uvědomit si, kolik nesamozřejmých vzácností ve svých životech máme. O tom je Díkuvzdání. heart

Hrdá škola - No Backpack Day 

V čem všem se dají přinést pomůcky? V lecčems. laugh

Školní kolo v přehazované

Esty, Káťa a Míša reprezentovaly naši třídu ve školním kole turnaje v přehazované. Do okresního kola sice nepostoupily, ale zadarmo svou kůži nedaly, o čemž svědčí skóre 13:9 na konci zápasu s děvčaty ze 7. ročníku. yes

Mapa mého srdce

Co naplňuje naše srdce?

Výstava "Moje hobby aneb Kdo si hraje, nezlobí"

Více než polovina třídy přijala výzvu pochlubit se svými výtvory, které vznikají ve volném čase. Moc rádi jsme se dozvěděli, čím se naši žáci zabývají, když zrovna nesedí ve školních lavicích. Klobouk dolů před všemi. Jo, a ty makronky byly delikatesní. yes

Děkujeme.

Třídní ostrov

Ve středu 16. listopadu 2022 jsme ve Středisku volného času Lužánky v Brně pracovali na společné představě prázdninového ostrova, na kterém by se každý z nás cítil dobře. Zamýšleli jsme se nad pravidly bezpečného dlouhodobého soužití celého kolektivu na jednom místě. Také jsme se při různých aktivitách dozvěděli zajímavé informace o spolužácích i paní učitelce, zjišťovali jsme, co máme společného a na čem můžeme i nadále budovat náš vzájemný vztah.

Těšíme se na brzké příště.

Krabice od bot

Třída se zapojila do charitativního projektu Krabice od bot - Děti darují dětem. Zarezervovali jsme si 2 krabice dárků, pro chlapce a pro dívku ve věku 9-10 let. Vhodné dárečky je možné zasílat do čtvrtku 24. listopadu. Děkujeme.    

Pomoci můžete i finančně, více informací o této možnosti naleznete zde:

https://www.krabiceodbot.cz/krabiceonline/krizovy-fond-krabice-online/

Okresní přebor ve florbalu

Ondra, Lukáš a Dan reprezentovali naši školu na okresním přeboru ve florbalu. Děkujeme. yes

Vybíjená

Nástup, rozcvička a potom lítý boj. Dnešní hodině nazdar - zdar! smiley

Kompost

Co je to kompost? K čemu slouží? Jak se udržuje? Co do něho patří a co ne? Jak se o něho musíme starat? 

Spolupracovaly jsme ve skupinách, procvičily jsme si práci s internetem jako zdrojem informací, upevnily své schopnosti pracovat s výpočetní technikou. Ani naše kreativní stránka nezůstala nevyužita - vytvořily jsme propagační plakátek, který jsme prezentovaly zbytku skupiny. 

Halloweenská diskotéka

Kátin kostým byl na letošní halloweenské diskotéce vybrán jako ten nejstrašidelnější, tedy nejlepší. Blahopřejeme!

Booo!!! devil

Školní kolo turnaje ve florbalu

Ondra a Daniel zabojovali společně se spolužáky z 6.A a odnesli si ze školního kola turnaje ve florbalu bronz. Blahopřejeme a držíme pěsti v okresním kole! yes

Listopad ve výtvarné výchově

Sílící podzimní vítr zavál pestře zbarvené listí i do naší třídy.

Listí na dva způsoby

Listopad jako vyšitý, a tak jsme se v praktických činnostech vyzbrojily hráběmi. A v duchu moderního "upgradování" jsme si potom ze shrabaného javorového listí vyrobily překrásné kytičky. Snad udělají doma radost.

Výchovný koncert

O tom, jak začínala slavná skupina "The Beatles", jsme se dozvěděli na výchovném koncertě, který si pro nás připravil kytarista Daniel Kubica. V hodině anglického jazyka jsme se potom naučili písničku "LOVE ME DO" a s přesahem do hudební výchovy jsme se snažili luskat a tleskat na druhou dobu. Jsou z nás nadějní rock-´n´-rolleři.

Halloween 

Na přelomu října a listopadu na nás čekala spousta halloweenských aktivit - strašidelné kostýmy, soutěž o "nejděsivější třídní vřískot", tradiční "trick-or-treating" a "apple bobbing", opakování základní anglické slovní zásoby. Oprášili jsme i loňský zombie taneček a těšíme se na halloweenskou diskotéku.

Vycházka, sběr přírodnin a land art

Využily jsme baboletního počasí, praktických činností a suplované hodiny tělesné výchovy - smíchaly jsme jednotlivé ingredience, zatřásly jimi a vznikla z toho svižná vycházka podzimní přírodou, sběr přírodnin a nesmělý pokus o land art. 

Bavilo nás to.

Hrdá škola - Suit-Up Day

Ve čtvrtek 13. října jsme se hodili do gala. 

School rules

Jak se ve škole chovají dobří a špatní žáci? Baví se, žvýkají a jedí v hodinách a kouří ve školních prostorách? Anebo chodí včas, pilně se učí a dělají domácí úkoly? Toto je téma, na kterém opakujeme přítomný prostý čas. 

A kteří jsou kteří? Hmmm, neřekneme. wink

Podzimní práce na školní zahradě

Na podzim je na zahradách vždycky hodně práce, a tak jsme se vrhly jak na plení, hrabání a zametání, tak na střih keřů a levandule.  

Výsadba cibulovin

Teď už víme, co jsou to cibulové rostliny, kdy se sází a jak se sází. Jaro ukáže, jak dobře jsme zvládly tu praktickou část hodiny. wink 

Bebéčka = Dokonalý tým

Adaptační pobyt v Jedovnicích

Tři dny plné zábavy, her a aktivit zaměřených na stmelení kolektivu a prohloubení vzájemné důvěry a spolupráce. Tři dny, během nichž se zrodila "Bebéčka". I když nám počasí moc nepřálo, užili jsme si adaptační pobyt na max.

Úprava záhonů

V praktických činnostech jsme připravily záhony na podzimní výsadbu.