Třída 6. a

Třídní učitelka: Mgr. Daniela Krajíčková

E-mail: krajickova@zscernahora.cz

Počet žáků ve třídě: 16 (8 dívek, 8 chlapců)

Aktuality:

27. dubna 2023 - zeměpisná přednáška Motani (Amazonie)

4. května 2023 - Filmový večer ve škole (Hrdá škola) 

8. května 2023 - Běh Černou Horou

21. května 2023 - Rodinné tým

1. června 2023 - Dětský jarmark

2. června 2023 - Projektový den

10. - 11. června 2023 - You Dream We Run

23. června 2023 - třídní výlet Brno

 

Červen na zahradě

Plejeme, okopáváme, zaléváme. Sbíráme borovicové šišky a doplňujeme je do senzorického chodníku. Uklízíme papírky a obaly od lízátek a bonbónů, které tu zůstaly po Dětském jarmarku. Pozorujeme život rodící se v rybníčku. Částečně sklízíme. Vlastnoručně vypěstované ředkvičky chutnaly tak nějak jinak - líp! 

Ronja, dcera loupežníka

V brněnském divadle Radost jsme zhlédli dramatické zpracování slavného příběhu Astrid Lindgrenové o síle přátelství. Moc se nám to líbilo. 

Množení a přesazování pokojových rostlin

Z dnešní hodiny praktických činností si každá z nás odnesla minimálně jednu vlastnoručně zasazenou pokojovku. Dozvěděly jsme se, jak se rostliny nejčastěji množí nebo jak poznáme, že je potřeba pokojovku přesadit.  

A protože jsme pilné, okopaly jsme a vyplely záhony, vyjednotily jsme ředkvičky a zalily. 

Pracůvkám zdar! yes

Atletické závody

Celé album zde: https://drive.google.com/drive/folders/1V-Pav1oGu4M8Gk_hrT2qKVhXY7sSzH_K?usp=share_link

Origami

Seznámily jsme se s japonskou technikou skládání papíru a pokusily se vytvořit jeřába, symbol dlouhověkosti. 

Šití z filcu

Na záhoncích zaseto, počasí nic moc, a tak jsme se vrhly na šití. Učíme se stříhat podle vzoru, navlékat jehlu, našívat korálky. Ty rychlejší už zvládly i smyčkový steh. Pokoušíme se vytvořit malé perníčky z filcu. 

V dopravní soutěži jsme dosáhli krásných výsledků.

1. místo: Alice Daňková

2. místo: Vojta Purmenský, Tonda Zachoval, Mikuláš Novák

3. místo: Valerie Domská

Gratulujeme.

Laboratorní práce z přírodopisu

V minulé hodině přírodopisu jsme zkoumali listy rostlin. Mikroskopem jsme pozorovali průduchy v pokožce listů, izolovali jsme chlorofyl z listů a dokazovali jsme přítomnost škrobu v rostlinách.

Dopravní soutěž

V úterý jsme se zúčastnili celoškolní dopravnísoutěže. Naším úkolem bylo prokázat naše znalosti ve zdravovědě a dopravních předpisech a také naši zručnost při překážkové jízdě na kole.

Hudební dopoledne s cimbálovou muzikou Réva

 

Jarní úklid okolí školy

Jarní setí

A jsme zpátky na zahradě! Vyplely jsme záhony a osely je ředkvičkou, hráškem, polníčkem a mrkví. 

Taky průběžně dokumentujeme, jak se doma daří našim minizahrádkám. 

Setí nanečisto

Počasí nám zatím neumožňuje pracovat na zahradě, a tak jsme si naše miniaturní "zahrádky" osely nanečisto řeřichou, ředkvičkami a hráškem. Taky jsme si vysvětlily rozdíl mezi setím a sázením.

Kvetou!

Cibuloviny, které jsme sázely na podzim, rozkvetly. Jupííí!

Jarní dekorace

Ojo de dios

Upcyklujeme, pokračujeme v zužitkovávání zbytků různých přízí a vytváříme "boží oči", duchovní ochranné předměty typické pro Mexiko a státy Střední a Jižní Ameriky.

Dánská srdce

Trénujeme na pletení pomlázek a košíků. wink

Tři oříšky pro Popelku

Tuto pohádku nacvičili žáci 9.A sice pro prvňáčky, ale my jsme nesměli chybět na generální zkoušce.

Zimní čepice z příze

Zbytky příze, roličky od toaletního papíru, nůžky a trochu zručnosti, nic jiného jsme nepotřebovaly. Než nás Paní Zima definitivně opustí, máme o uši v teple postaráno. wink

Chov drobného zvířectva

Velká pochvala všem prezentujícím i publiku. Pečlivě připravené referáty, spousta doplňujících zvídavých dotazů, které šly do hloubky, a schopnost prezentujících otázky zodpovědět. 

Značka ideál! yes

Zelenina

Díky referátům o různých druzích zeleniny už víme, která chilli paprička je nejpálivější, kde hledat medvědí česnek, odkud pochází dýně nebo k čemu se ve středověku používal bambus. 

Vánoční besídka

Poslední den před vánocemi jsme si společně udělali malou vánoční besídku.Ozdobený vánoční stromeček, cukroví a malé dárečky byly příjemnou tečkou za rokem 2022.

Filmové představení a Výstava betlémů

Nová filmová pohádka Princ Mamánek a výstava betlémů v Boskovicích- i to byl jeden z našich předvánočních dnů.

 

Výroba vánočních ozdob

V teoretické části hodiny praktických činností jsme díky práci s internetem samy zjistily, co je to studený porcelán a z čeho se skládá. Dvě ze tří hlavních složek - škrob a jedlou sodu - jsme prozkoumaly trochu blíž. A pak už jsme tvořily. 

Pomazánka a skořicové šneky

Výjimečně jsme nechaly hrábě a motyčky stát v koutě a v praktických činnostech jsme připravily občerstvení pro blížící se předvánoční besídku pro rodiče. Bude to síla! wink 

Kompost

Co je to kompost? K čemu slouží? Jak se udržuje? Co do něho patří a co ne? Jak se o něho musíme starat? To vše jsme zjišťovaly v praktických činnostech.

Spolupracovaly jsme ve skupinách, procvičily jsme si práci s internetem jako zdrojem informací, upevnily své schopnosti pracovat s výpočetní technikou. Ani naše kreativní stránka nezůstala nevyužita - vytvořily jsme propagační plakátek, který jsme prezentovaly zbytku skupiny. 

Listí na dva způsoby

Listopad jako vyšitý, a tak jsme se v praktických činnostech vyzbrojily hráběmi. A v duchu moderního "upgradování" jsme si potom ze shrabaného javorového listí vyrobily překrásné kytičky. Snad udělají doma radost.

Vycházka, sběr přírodnin a land art

Využily jsme baboletního počasí, praktických činností a suplované hodiny tělesné výchovy - smíchaly jsme jednotlivé ingredience, zatřásly jimi a vznikla z toho svižná vycházka podzimní přírodou, sběr přírodnin a nesmělý pokus o land art. 

Bavilo nás to.

Podzimní práce na školní zahradě

Na podzim je na zahradách vždycky hodně práce, a tak jsme se vrhly jak na plení, hrabání a zametání, tak na střih keřů a levandule.  

Adaptační kurz

Naší první velkou společnou akcí byl  adaptační kurz v Jedovnicích. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i tak jsme prožili  3 dny plné nejrůznějších aktivit a her, které nám pomohly se lépe poznat a naučit se spolupracovat a pomáhat si.

A jaké jsou naše dojmy?

Na adapťáku se mi líbilo, že jsme se mohli poznat i jinou formou, než ve škole.

Byla tam velká zabava.

Aktivity byly zábavné a srandovní.

Líbilo se mi, jak jsmese všichni sblížili.

Celý pobyt byl skvělý a zábavy nad hlavu.

Nejvíc se mi líbilo dělání přistávacího modulu.

Moc se mi líbil naplánovaný program.

Byly tam švédské stoly a výborná jídla.

Výsadba cibulovin

Teď už víme, co jsou to cibulové rostliny, kdy se sází a jak se sází. Jaro ukáže, jak dobře jsme zvládly tu praktickou část hodiny. wink 

Úprava záhonů

V praktických činnostech jsme připravily záhony na podzimní výsadbu.

Laboratorní práce

V přírodopisu jsme dokončili první velké téma - naučili jsme se stavbu buňek. V laboratorní práci jsme si ověřili, jak umíme pracovat s mikroskopem a prozkoumali jsme buňky cibule a listu měříku.